Патріарх Філарет звершив чин освячення хрестів на купола відновленого Свято-Миколаївського храму в Пирогові

18 Листопада 2017

1 листопада 2017 р. Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив чин освячення хрестів на купола відновленого Свято-Миколаївського храму середини XVIII ст. який знаходиться на території Національного музею народної архітектури та побуту України у Пирогові.

 

В освяченні взяв участь Патріарший намісник, митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній, настоятель храму святого архістратига Михаїла у Пирогові прот. Андрій Власенко, настоятель Малої (Теплої) Софії прот. Петро Ландвитович та запрошене духовенство.

 

Під час освячення співав хор Київської православної богословської академії.

 

Після чину освячення хрестів Предстоятель Української Православної Церкви Київського Патріархату звернувся до присутніх із архіпастирським словом:

 

«Дорогі браття і сестри! Поздоровляю вас з освяченням хрестів на відреставрований перенесений храм на честь святителя і чудотворця Миколая. Ми будуємо храми в той час, коли на сході України іде війна. Про що це свідчить? Часто у горі, скорботах ми звертаємось до Бога. Коли нам добре живеться, то багатьом з нас Бог непотрібний. Ми будуємо храми для того, щоб навернутись до Бога і звертатись до Нього в молитві, приготуватись до вічного життя. Ми знаємо, що людина безсмертна. Народившись вона ніколи не зникне, бо так людину створив Бог. Це означає, що існує вічне життя, віримо ми в це чи не віримо, а буде так, як створив Бог. Ми всі ввійдемо у вічне життя. Але вічне життя є різним. Є блаженне, а є страждальне. Для того, щоб увійти в блаженне вічне життя, треба на землі не тільки обрати добро, а стати добрими людьми, мати душу і серце очищені від усякої скверни. А де це відбувається? В театрі? В державних установах? Це відбувається в храмі. Тому ми і будуємо храми для того, щоб в цих храмах очищатись від гріха» – сказав Патріарх.

 

Також Першосвятитель закликав вірян бути твердо впевненими, що Україна переможе ворога-агресора і досягне миру: «Ми віримо, що в зв’язку з тим, що народ наш навертається до Бога, будуючи храми, Господь дасть нам і перемогу. І в цьому, дорогі браття і сестри, не треба мати ніякого сумніву. Бо правда з нами, а не з Росією. А там, де правда – там Бог. А де є зло, там Бога немає. Тому оскільки з нами правда і з нами Бог, то і з нами перемога».

 

Патріарх Філарет нагадав, що людина впродовж всього свого життя повинна чинити добро, жити по волі Божій, виявляючи свою любов до Бога і ближніх: «Добро треба чинити завжди. Не тільки тоді, коли ми страждаємо. Протягом всього життя треба любити. Не тільки Бога любити, а любити і своїх ближніх, особливо свій народ. Ми любимо свій народ, свою землю, свою державу, навіть віддаємо свої життя за Україну. Це є виявлення тієї любові, до якої нас закликає Бог. Бо Він сказав істину: “Немає більшої любові, як хто душу свою положить за друзів своїх”. Покладають наші найкращі сини і дочки життя свої за народ? Покладають. Тому Господь і сказав, що ці люди мають таку любов, більше якої немає нічого». На завершення Святійший Патріарх закликав на всіх присутніх Боже благословення: «Нехай Господь наш Ісус Христос допомагає нам, по-перше добудувати цей храм, а по-друге, і головне, отримати перемогу над ворогом і супротивником» – побажав у своєму слові Патріарх.

 

Після цього до присутніх звернувся настоятель храму прот. Андрій Власенко, який розповів історію цього храму та подякував всім, хто долучився до возведення святині: робітникам, доброчинцям, фундаторам, а особливо тим людям, без яких би цей храм не постав: родині Довгих і активісту парафії пану Юрію Бруєнку. Священик зазначив: «Храм без хрестів – це архітектурна пам’ятка, а храм з хрестами – це вже дім Божий, до якого за цей рік, бо рік минув як Святійший Патріарх Філарет звершив чин закладення цього храму, більше людей його відвідали і молилися, ніж за всю 255-літню історію цього храму. І це є велике благо. Ми бачимо перед собою таке чудо, чудо Божественної любові до нас, і чудо нашої любові до Бога. Це вперше за всю історію незалежної України такий грандіозний храм, завсідник всіх довідників та енциклопедій з української архітектури, перенесений на місце, де в ньому зможуть бути, молитися і просто прилучатися до Божої краси і до нашої української церковної культури мільйони відвідувачів нашого чудового музею, а ми будемо докладати до цього зусилля» – промовив у своєму подячному слові прот. Андрій Власенко.

 

Під час чину освячення хрестів молилася й українська інтелігенція, зокрема український поет, громадсько-політичний діяч Дмитро Павличко, український поет, державний і громадський діяч Іван Драч, генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська, виконуючий обов’язки генерального директора Національного музею народної архітектури та побуту України в Пирогові Оксана Повякель та інші представники наукової й творчої інтелігенції.

 

Довідка: Унікальну пам’ятку національного значення середини XVIII ст. було перевезено на Київщину з с. Городище Менського району Чернігівської обл. Востаннє богослужіння у храмі звершувалося в 1960-х роках. Потім у ньому зберігали зерно, а згодом церква взагалі стояла пусткою. Вона збудована без жодного цвяха за специфічною технологією. На її стінах збереглися розписи, датовані серединою XVIII ст. Відомо, що будівництво храму було завершене 1763 р. Експерти переконували, що без правильного догляду пам’ятку можна просто втратити назавжди. Саме тому і було прийняте рішення перевезти цю святиню у Пирогові.

 

 

 

 

фото – свящ. Іван Сидор

Останнi новини