Слово, виголошене на урочистостях з нагоди 25-ої річниці з часу відновлення КПБА

28 Жовтня 2017

Ваша Святосте, Ваші Високопреосвященства, високоповажні гості, шановні професори, доценти і викладачі, дорогі аспіранти та студенти!

 

Два роки тому  Київська православна богословська академія на високому державно-церковному рівні урочисто відсвяткувала 400-ліття з часу свого заснування у 1615 році.

 

Відтоді, впродовж всього свого історичного та науково-богословського розвитку, в Київській Академії були періоди розквіту та падіння. У зв’язку з більшовицьким переворотом на початку ХХ століття Київська духовна академія припинила на певний час своє існування.

 

70 років тому, з 1947 по 1962 роки, вона короткий проміжок часу функціонувала як Київська духовна семінарія тут, у стінах Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря, а пізніше – у стилобаті Андріївської церкви.

 

Сьогодні ж наш столичний вищий духовний навчальний заклад підносить подяку Богові за те, що 25 років тому відновив свою діяльність!

 

Увесь цей 25-літній період став часом розвитку й утвердження. Сучасному вступникові чи новому науково-педагогічному працівникові академії важко уявити, в яких складних умовах наша академія поставала.

 

У невеликих приміщеннях стилобату Андріївської церкви, не маючи необхідних навчально-методичних матеріалів та комфортних умов проживання, але зі щирим прагненням служити Богові й українському народові, стараннями митрополита, а нині Святійшого Патріарха Філарета, розпочався новий період історії Київської академії.

 

Перший ректор відродженої академії (з 1991 р. по 2000 р.)  – блаженної пам’яті єпископ, а згодом митрополит Даниїл (Чокалюк), – наполегливо трудився над зведенням та реставрацією корпусів, формуванням викладацького колективу, створенням академічного хору, відновленням щоденних богослужінь, тиражуванням конспектів лекцій тощо.

 

Академія спричинилася і до відродження Свято-Михайлівського монастиря. Ченцями Золотоверхої обителі ставали студенти столичної духовної школи. Храм святого апостола і євангелиста Іоана Богослова, окрім кафедри владики-ректора та центру проведення богослужбової практики, став і чернечим храмом. Тут відбувалися перші постриги в монахи.

 

Сьогодні з нами розділяє радість свята митрополит Львівський і Сокальський Димитрій, якому Господь благословив бути другим ректором Київської духовної академії та семінарії (у 2000 – 2010 рр.). Владика значно посилив наукову діяльність, сприяв збільшенню фондів бібліотеки.  У 2003 році було відновлено видання «Трудів Київської Духовної Академії».

 

Однією з найбільших заслуг владики Димитрія стала започаткована ним у 2006 – 2007 навчальному році реформа духовної освіти в Українській Православній Церкві Київського Патріархату.

 

Варто сьогодні згадати всіх, хто примножував і продовжує примножувати славу і велич Київських духовних шкіл, та подякувати їм: і тим, хто старанно працює й донині, і тим, хто з різних причин уже не викладає, і тим, хто, попрацювавши, відійшов до Господа. Зокрема, з 1998 по 2006 рік багато й самовіддано трудився над вдосконаленням виховного процесу проректор протоієрей Димитрій Садов’як.

 

У 2010 році розпочався новий етап у житті Київської академії, який триває дотепер і увінчався отриманням державної ліцензії та акредитації, відкриттям Міністерством освіти і науки України в Київській православній богословській академії аспірантури й докторантури та утворенням спеціалізованої вченої ради.

 

Але цим усім надбанням і здобуткам передували самовіддана й наполеглива праця усього науково-педагогічного колективу.

 

Окреме слово синівської вдячності належить сказати Вам, Ваша Святосте! З самого початку відродження Академії Ви постійно опікувалися й опікуєтеся нами. Ви не лише підносили свої молитви за нас, але й особисто брали участь у приймальній комісії, відвідували лекції, наукові заходи та урочистості, були присутніми на захистах кандидатських і докторських дисертацій, затверджували навчальні плани та робочі навчальні програми дисциплін, звершували хіротонії над студентами і випускниками, піклувалися про духовний і матеріальний стан Академії. Ми Вам за це надзвичайно вдячні і просимо Бога, щоб Ви й надалі ще багато років піклувалися про нас.

 

Упродовж останнього року було значно покращене матеріально-технічне забезпечення освітнього процесу. Ми знаходимося зараз в оновленому навчальному корпусі, де проведений ремонт та придбані нові меблі в усі аудиторії. 1 вересня ми освятили й відкрили надбудований поверх загальною площею майже півтори тисячі квадратних метрів, де, крім комфортного гуртожитку, розмістились кафедри та  навчальні класи.

 

Вітаю усіх нас зі славним ювілеєм 25-ої річниці з часу відновлення Київської православної богословської академії. Бажаю усім нам, пам’ятаючи в яких сприятливих для Церкви й Академії роки ми провадимо свою діяльність, невпинно працювати над розвитком і утвердженням української духовної освіти і науки, підготовкою вчителів предметів духовно-морального спрямування, а найголовніше – достойних пастирів Української Православної Церкви Київського Патріархату!

 

ректор КПБА, митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній

Останнi новини